Сеоско туристичко домаћинство „Река на Брегу“ у Забреги: Оаза природе и гостопримства
Сеоско туристичко домаћинство „Река на Брегу“, смештено у селу Забрега, је уточиште за људе жељне аутентичног доживљаја природе, традиције и српског гостопримства. Власници, Драгана и Небојша Милосављевић, заједно са својим синовима, Иваном и Александром, успешно су трансформисали свој дом у атрактивну дестинацију за посетиоце.
Идеја да започну посао везан за сеоски туризам родила се након што су Милосављевићи учествовали у емисији „Кухиња мога краја“. Гости су били одушевљени природом и амбијентом, посебно водопадом у дворишту. Инспирисани тим искуством, одлучили су да реновираjу своју кућу, направе два апартмана и једну собу, и региструју сеоско туристичко домаћинство..
Ви сте прво сеоско домаћинство на територији општине Параћин, какав је процес регистрације и формалног добијања тог статуса, колика документација је потребна ?
„Није тако захтеван, чекали смо можда три месеца, све смо прикупили документацију, одрадили како налажу правила, убацили смо и више ствари него што су они захтевали да гости који дођу имају све при руци. После подношења захтева изашла је комисија, погледали су, добили смо категоризацију и то је то.
- Да ли то изискује финансијска средства мимо неких основних такси?
„Осим такси, лекарског уверења, ништа друго нисмо имали, цена није висока, симболична је“ - Колико је трајао сам прицес и када сте завршили, односно пустили у рад објекат?
“ Званично, прошле године смо завршили јула месеца али тада још нисмо предали захтев за легализацију у општини. Након затхева, чекали смо три месеца од кад смо предали до званичног статуса сеоског домаћинства. - Које усуге можете да пружате у оквиру те категоризације?
„Преноћиште и храна. За разлику од апартмана и сеоског домаћинства, домаћинство може да припрема храну све врсте, а апартамни нуде само преноћиште. - Да ли се оглашавате на неком сајту, како долазите до потенцијалних гостију?
„на Боокинг-у највише“ - Можете да нам опишете један типичан дан за госте који овде одседају? Углавном, која су интересовања, шта обилазе, шта им препоручујете да обиђу у нашим крајевима?
“ Обично су долазили гости заинтересовани за реку и манастире у нашем окружењу, тако да, обично их одведемо до Намасије, упутимо их да обиђу Свети Јован то је нешто што је лепо и треба видети, желе такође да пецају, прошетају до Сења, препоручимо Лешје, Извор, Манасир Раваница, Сисевац, Грзу, то је што у нашм окужењу треба видети. - Одакле сте све инмали госте?
“ Београд, Нови Сад, скоро из Сенте, Зрењанина. Имали смо госта из Белгије који је дошао на један дан да преноћи пошто се задесио у невремену, на искључењу из Параћина пратио је манастире и дошао до Забреге. Када је дошао до краја села тражио је преноћиште, мештани су га довели до нас, дочекали смо га, муж је поставио вечеру. Није причао српски, муж се споразумевао са њим на Немачком, а са мојим сином на Француском. Онда су распалили камин па је остао још једну ноћ, изјнамили смо му бицикл и обишао село и околину и био је одушевљен.Иначе је путовао мотором из Белгије за Грчку и обећао је да ће на јесен да дође са супругом и децом. - Који су изазови са којима се сусрећете приликом вођења сеоско-туристичког домаћинства?
„изискује доста, пошто смо ми велико домаћинство, велике су обавезе да се све то одржава, буде чисто, уредно. На пример, јуче су нам људи дошли, враћали су се из Грчке, ја сам им припремила пастрмку свежу из рибњака, салату, проју. Поклонила сам им нашу природну храну, пројино брашно, домаћи сир. Тако да су били презадовољни.
Да ли сте запослени?
„Ја радим у Економско-трговинској као спремачица а муж је возач.
Како стижете да ускладите вођење домаћинства и посао са радним временом?
„Организацијом и радом.“
Да ли сте користили неку помоћ државе као што су субвенције?
„Не. Нису предвиђена бесповратна средства, има кредита које даје Министарство туризма, то су дугорочни кредити са неком малом каматом. Тренутно су могућа само сопствена средства или кредит код Министарства туризма.
Упркос изазовима, породица Милосављевић наставља доприносити развоју сеоског туризма у Србији, пружајући посетиоцима незаборавно искуство природе, традиције и гостољубивости. Гости се могу информисати и резервисати свој боравак путем Букинг платформе, гугл мапа или контактирањем домаћина на број 0658341569.
Пројекат Млади на селу подржан је од стране општине Параћин